Bölgenin kâbusu! Bu kez saniye saniye görüntülendi

Konya’nın Çumra ilçesinde, Apa Barajı’ndan Konya Ovası’na su aktaran Apa Alemdar İsale Kanalı’nın 18’inci kilometresindeki Kısıkyayla Köprüsü yanında, dün saat 19.00 sıralarında obruk oluştu.

Obruğun oluşma anı, bir çiftçi tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Bu sırada kanalın 5 metre yakınındaki servis yolunda da göçük oluştu.

İhbarla bölgeye DSİ ekipleri gönderildi. Apa Barajı’ndan gelen 47 metreküplük su çıkışı kesilirken, ekipler bölgede çalışma başlattı. 

“BU TARZ GÖRÜNTÜLER DEVAM EDECEK”

Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, AA muhabirine, bu obrukların karstik bir olay olduğunu belirtti. 

Arık, şöyle konuştu: 

“Bu tür obruklar, daha çok insan kaynaklı, antropojenik diyebiliriz. Sonuçta kanal içerisine bırakılan sudan kaynaklı. Su bırakılmasa da olur muydu? Doğal yağışlarla beklenirdi. Büyük ihtimalle kurak geçen dönemde çatlaklar bir miktar genişledi ve oradan su boşalmasıyla alttaki boşlukla bağlantı sağlandı.

Karstik bir olay. Bölgede daha önce oluşmuştu. Bu arada kalan bölge diye düşünüyorum. Teknik olarak obruk. Bunun devam edeceğini öngörmüştük. ‘Vatandaşlar, ziyaret amaçlı da olsa kanala girmesin.’ demiştik. Bunun bir müddet daha devam edeceğini öngörüyoruz.

Alttaki boşlukları tam olarak izleme şansımız da olmadı. DSİ, daha önce oluşanlara müdahale yaptı. Detaylı bir araştırma yapılmadı. Net olarak şurada olur, burada olur tahmininde bulunamayız ama kanal içinde muhtemelen bu tarz görüntüler bir süre daha devam edecek.” 

“OBRUK DEMEK TEHLİKE DEMEK” 

Alibeyhüyüğü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Işık, obruk oluştuğunu öğrenince bölgeye geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: 

“Son yıllardaki kuraklıklar, yer altı sularının düşüşü ve barajların su tutmaması nedeniyle bundan sonra sık sık olacak. Karapınar bölgesindeki obrukları televizyonlarda seyrederken artık kendi obruklarımızla uğraşmak zorunda kalacağız.

Son 20 senede hiç kaybetmediysek en az 50-60 metre su kaybettik. Kaçak kuyular, tarımda suyun fazla kullanımı, bölgemizdeki mısır ekimleri su tüketimini artırdı.

Muhtemeldir ki bu kuraklıklar obrukları daha da çoğalacak. Obruk demek, tehlike demek. Allah böyle afetlerden bizi korusun. Cenabıallah bol yağmur, kar versin ki barajlar doldursun biz de susuz kalmayalım.” 

Alibeyhüyüğü Mahallesi muhtar azası Baki Özbakır da yaklaşık 150-200 metre ileride yerleşim yerleri olduğuna dikkati çekerek, “Çiftçilikle uğraşıyorum, bütün geçim kaynağımız çiftçilik. Göksu’nun bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x