Hayvanlar “çiftlik kurup çiftçilik yapar”mı?Araştırmalar birkaç hayvan türünün tarımsal faaliyetlerde bulunduğunu ortaya çıkardı

İnsanlar bir zamanlar avcı-toplayıcıydı ve yiyecek bulmak için sürekli dolaşıyordu. Daha sonra yaklaşık 12.000 yıl önce tarım sürecine başladık. İnsan grupları verimli topraklara sahip bölgelere yerleşti ve yiyecek için belirli bitkileri (mahsulleri) seçici bir şekilde yetiştirmeye başladı. Tarım arazilerinin etrafındaki bu küçük yerleşim yerleri yavaş yavaş şehir ve kasabalarla medeniyetlere dönüştü. Çiftçiliğin başlangıcı insanlık tarihinde dikkate değer bir dönüm noktasıdır ve biz bu ilerlemeyi kendimizi diğer türlerden ayırmak için sıklıkla kullandık.

Ancak gezegende çiftçilik yapan tek türün biz olmadığımızı keşfettik! Bu uygulama, ileri düzeyde evrimleşmiş bazı primatlar ya da besin zincirinin tepesindeki diğer gruplar tarafından değil, aslında küçücük bir omurgasız grubu, yani küçük ama güçlü KARINCALAR tarafından gerçekleştiriliyor!

Karıncalar dünyanın en eski çiftçileridir

Karıncalar yaklaşık 50 ila 60 milyon yıl önce çiftçiliğe başladı . İnsanlar gibi böcekler de kendi “yiyecek mahsullerine” bağımlıydılar ve kolonileri içinde uzmanlaşmış tarım işçisi grupları geliştirdiler. Karıncaların yanı sıra birkaç böcek ve termit türü de bu tür tarımsal faaliyetlerde bulunur ancak bu davranış çoğunlukla gruplar halinde yaşayan böcekler tarafından sergilenir.

İki tür karınca yetiştiriciliği vardır: Bazı karıncalar mantar yetiştirirken, diğerleri yaprak bitlerini besler.

Mantar Çiftlikleri
Yaprak kesici karıncalar olarak bilinen, yuvalarını yeraltında veya çürümüş kütüklerin içinde yapan, iyi bilinen bir karınca türü vardır. Karıncalar, adından da anlaşılacağı üzere yaprakları küçük parçalara bölerek mantar bahçelerine taşırlar. Ayrıca anti-bakteriyel bir işlev gördüğü söylenen yaprakları da yalarlar.

Yuvalarında mantar yetiştirmek için ayrılmış bir alan vardır; bir mantar bahçesi !

Karıncalar , içinde mantar bulunan bitkilerin özsuyunu içerler ve daha sonra kesilmiş yaprakların üzerine kaka yaparlar. Kaka, yaprak maddesini parçalayan ve daha sonra mantar bahçesini gübreleyen mantar enzimleri içerir.

Atta laevigata mantar bahçesi
Karıncalar besleyici yiyeceklerini bu yaratıcı yolla alırlar. Mantarlar bitki dokularını parçalayan enzimler üreterek karıncaların bitki maddelerini parçalamasını kolaylaştırır. Mantarlar için bu, diğer mikropların rekabeti olmadan yaprak substratında gelişmek için mükemmel bir şanstır. Ayrıca diğer mikroplardan da korunurlar.

Her karınca türünün yetiştirdiği mantar türü benzersizdir. Kraliçe karınca yeni bir koloni kurmak için yuvadan ayrıldığında, yanında küçük bir parça mantar da taşır, tıpkı annenizin evden çıkarken yanınıza almanız için bir bitki vermesi gibi!

Yaprak biti çiftlikleri

Yaprak bitleri, böcek üst ailesi Aphidoidea’nın üyeleridir . Gerçekten küçüktürler (karıncalardan daha küçüktürler), gruplar halinde yaşarlar ve genellikle yeşil sinek veya karınca ineği olarak adlandırılırlar.

Yaprak bitlerinin, bitkilerin saplarını ve hassas kısımlarını kesmek ve daha sonra bitki sularını emmek için kullandıkları uzun ve ince ağız kısımları vardır. Bunu takiben karıncaların çok sevdiği, tatlı özsu adı verilen şekerli bir sıvı üretirler.

Karıncalar, yaprak biti gruplarını yuvalarında barındırır ve onlara inek gibi davranırlar. İyi beslenen yaprak bitleri, karıncalar tarafından antenleriyle sırtlarına hafifçe vurulur (sağma adı verilen bir işlem). Karıncalar bunu yaptığında yaprak bitleri tatlı özsu salgılarlar ve karıncalar da bunu hevesle içerler.

Karıncalar, Yaprak Bitlerinin, Isırgan Otu, Kök, Alımı, Bakımı
Karıncalar, savunma yetenekleri çok az olduğundan veya hiç olmadığından yumuşak gövdeli yaprak bitlerini korur ve karşılığında karıncalar sürekli, enerji açısından zengin bir yiyecek kaynağı alır. Karıncaların salgıladığı bazı kimyasalların da yaprak bitleri üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca yuvalarını temiz ve güvenli tutmak için ölü veya mikrobiyal enfeksiyona sahip yaprak bitlerini de ortadan kaldırdılar. Yine kraliçe karınca yuvayı terk ettiğinde, yeni bir çiftliğe başlamak için yanında bir yaprak biti yumurtası taşıyacaktır. Yalnızca taksonomik Formicinae alt familyasından karıncalar yaprak bitlerini besler.

Bir şeyler atıştırmayı seviyor
Farklı türlere ait organizmaların uzun süreli bir bağlantıya sahip olduğu bu tür etkileşimlere simbiyotik ilişkiler denir. Burada her iki taraf da diğerinden yararlanır ve bunu karşılıklı bir etkileşim haline getirir. İlişkileri, birbirleri olmadan yaşayamayacakları mantar örneğinde olduğu gibi zorunlu olabilir ya da etkileşimin isteğe bağlı olduğu yaprak bitlerinde olduğu gibi fakültatif olabilir. Doğadaki bu tür işbirlikçi davranışlar, her iki türün de daha fazla uzmanlaşma geliştirmesine neden olur, bu da onları simbiyotik ilişkiyi kurma ve sürdürmede daha verimli hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x